HAPPY NEW YEAR 2016!✧SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

✧HAPPY NEW YEAR 2016!✧

✧SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!✧

✧ 明けましておめでとう^ ^ ✧

happy new year colour-01

A new year has begun and with it a new chapter of our story.

For me and my husband 2015 was, in overall, a good year. And although we were faced with few sad and depressing moments we have managed to survive – thanks to having each other’s support. We had also celebrated our second wedding anniversary (´。• ᵕ •。`) ♡ and made some really important decisions regarding 2016 but I will write about that in due time.

There is a bunch of stuff that I have decided to do in 2016. Firstly I am going to continue working on this comic, and update once a week. Secondly I feel like the time has come when I want to take this project to the next level, and so I will be getting a proper domain for it \(^▽^)/ (I will post an update about that soon). Thirdly I want to redesign and update my portfolio website agatanozaki.com – for that I will have to produce more illustrations, but I already have tons of ideas. And lastly, I have two new project ideas which I am hoping to kick start this year. I have to say that I am feeling quite positive about my work and goals. (-‿‿-)

———————————————————————————————————————————————————————————–

Zaczął się nowy rok, a z nim nowy rozdział naszej historii.

Podsumowując, rok 2015 był dla mnie i mojego męża całkiem dobrym rokiem. Muszę przyznać, że w 2015 smutne i radosne nowiny przeplatały się wzajemnie, ale pomimo iż mieliśmy kilka trudnych i smutnych momentów, to dzięki wzajemnemu wsparciu i zrozumieniu jakoś przetrwaliśmy. W 2015 obchodziliśmy drugą rocznicę naszego ślubu (´。• ᵕ •。`) ♡, jak również podjęliśmy kilka ważnych decyzji związanych z 2016 rokiem, ale o tym napiszę później.

Lista moich noworocznych postanowień jest dość długa. Kilkoma z nich chciałam się podzielić w tym poście. Po pierwsze, będę kontynuować pracę nad komiksem i raz w tygodniu wrzucę nowy odcinek na bloga. Po drugie czuję, iż nadszedł czas aby ten projekt przenieść na następnego poziomu, a więc postanowiłam zainwestować w kupno domeny \(^▽^)/. Po trzecie, zajmę się re-designem i uaktualnieniem mojej strony z portfolio agatanozaki.com – wymaga to stworzenia nowych ilustracji, ale mam już kilka pomysłów. No i po czwarte, ostatnie, obecnie mam dwa pomysły na nowe projekty, które chciałabym zacząć w tym roku.
Muszę przyznać, że czuję się dość pozytywnie jeśli chodzi o moją pracę i zamierzenia noworoczne. (-‿‿-)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s