Halloween i Wszystkich Świętych

comic halloween_pl_31.10(agatanozaki)

Halloween jest już wszędzie

31 października. czyli dzień Halloween, zwyczaj który jest związany z maskaradą i świętem zmarłych. Niegdyś najhuczniej obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii, dzisiaj jest obecny nawet w Japonii i Polsce.
W dzień święta Halloween dzieciaki chodzą po ulicy przebrane za różnego rodzaju postacie z bajek i nie bajek, począwszy od księżniczek i super bohaterów, a skończywszy na wampirach, zombie i czarownicach, i pukają do drzwi domów. A kiedy już ktoś im otworzy to wołają ‘trick or treat’, czyli ‘psikus albo cukierek’.
W ten też dzień niektórzy przyodziewają swoje domy w różnego rodzaju straszne ozdoby, takie jak pajęczyny i pająki, czarownice, miotły, gumowe nietoperze i nagrobki. Jednym z najważniejszych symboli Halloween jest dynia, wydrążona i podświetlona w środku, ale nie każdy wie, że dawniej to nie dynię drążono na Halloween tylko rzepę. (Dla tych którzy znają angielski link do bardzo ciekawego artykułu na temat Halloween’owej rzepy :))

pumpkinznicz

W Polsce zwyczaj Halloween pojawił się prawdopodobnie w latach 90-siątych, ale ja jako mała dziewczynka nie pamiętam, aby wówczas ktokolwiek je obchodził. Wtedy Halloween było znane tylko z filmów, a my obchodziliśmy Wszystkich Świętych i Zaduszki, które choć związane ze świętem zmarłych obchodzone są w zupełnie inny sposób niż Halloween.
W Zaduszki idzie się na cmentarz i pali znicze na grobie zmarłych bliskich.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s